Návštěva manželů Márových na naší škole

Čtvrtek, 08. 03. 2018

Na konci února jsme měli velikou radost. Bylo nám ctí přivítat u nás na Slovaňáku vzácnou návštěvu. Alenu a Jiřího Márovi, kteří si pro několik tříd starších žáků připravili cestopisnou přednášku o západu USA a Havajských ostrovech.

Vy si možná řeknete, že takových cestovatelů je a takových přednášek jste už viděli hodně. Jenomže když byste se podívali na jejich webové stránky jirkamara.cz, tak tam uvidíte nápis „Cestování s hendikepem“. Jejich způsob cestování je totiž odlišný od jiných cestovatelů. A jejich syn Jirka, který byl kvůli své nemoci upoután na invalidní vozík, se stal prvním českým vozíčkářem, který navštívil všechny kontinenty světa. Veškeré expedice plánoval on a to do nejmenších podrobností a jeho zeměpisným znalostem by se málokdo vyrovnal. Jirku zákeřná nemoc žel překonala, přesto však po něm zůstalo mnoho dobrého a také mnoho vzpomínek.

Cestování i přednášky Márových nejsou obyčejné. Z jejich skutků i slov čiší bezmezná rodičovská láska. Jejich příběh nabyl hluboký lidský rozměr. Do svého cestování i besed vkládají svá srdce a také smysl pro humor. A to je v životě MOC důležité, protože bez smyslu pro humor se životní překážky překonávají hůře. A každý nějaké těžkosti, překážky, ten pomyslný kříž máme či v životě někdy budeme mít a je dobré umět s tím bojovat. Tak jako bojoval Jirka. A proto pamatujte, že je třeba se hodně usmívat a smát, děkovat za každý darovaný den života, užívat si přítomných okamžiků tak, jak si je vychutnávali a vychutnávají Márovi.